70 views 4 min

0

Komentarzy

Sejm przyjął budżet na 2020 rok bez deficytu. Będzie 13. emerytura i 500 plus

- Luty 16, 2020

Sejm przyjął z poprawkami budżet na 2020 rok.  Budżet nie przewiduje deficytu, dochody i wydatki są równej wysokości – 435,3 mld zł. Za budżetem głosowało 231, przeciw było 217 posłów, 1 poseł wstrzymał się od głosu. Jego realizacja zapewni stabilność finansów publicznych i wsparcie wzrostu gospodarczego.

 

– Resort finansów prowadzi odpowiedzialną politykę finansową państwa, czego dowodem jest przyjęta dziś ustawa budżetowa na 2020 r. Polskie finanse mają się dobrze, dlatego nasz budżet w tym roku nie będzie miał deficytu. Oparty jest na solidnych podstawach. W połączeniu z dobrymi dochodami wszystko to tworzy silne fundamenty dla polskiej gospodarki i pewne źródło finansowania programów prospołecznych – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

Przyjęte poprawki dotyczą m.in. przesunięć środków w budżetach jednostek administracji. W trakcie debaty posłowie opozycji podkreślali, że nie jest to budżet zrównoważony. – Opozycja jest od tego, żeby szukać słabych stron. Dlatego wolelibyśmy, żeby dwa miliardy złotych przeznaczono na walkę z rakiem, a nie na Telewizję Publiczną. Życzmy sobie, żeby gospodarka nie sfolgowała, by inflacja za mocno “nie poszalała” –  prezes Narodowego Banku Polskiego i Rada Polityki Pieniężnej mają cel inflacyjny i będą musieli go pilnować – stwierdził Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy.

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Kukiz 15) budżet nie jest zrównoważony. “To jest po prostu nieprawda”.

– Budżet zrównoważony jest dobry w czasie doskonałej koniunktury, ale wy w czasach spowolnienia gospodarczego chcecie zaciskać pasa. Co to za rodzaj ekonomii, kiedyś nazywało się to “ekonomia księżycowa” – powiedział Dariusz Rosati, KO.

– Opozycja “wzięła na sztandary onkologię bardzo instrumentalnie i w brutalny sposób”. – Te spoty, memy, tweety mają wywołać jakąś mocną reakcję emocjonalną. To jest wyjęcie jednego wycinka w taki bardzo demagogiczny i populistyczny sposób – podkreślił Marek Pęk, senator PiS.

Przyjęto poprawki zmniejszające m.in. wydatki Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Państwowej Inspekcji Pracy, Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Sądownictwa.

Zgodnie z ustawą budżetową zarówno dochody, jak i wydatki budżetu państwa mają wynieść po ok. 435,3 mld zł. Założono, że PKB wzrośnie o 3,7% w ujęciu realnym, inflacja utrzyma się na poziomie 2,5%, a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent ma wynieść 6,3%. W prognozach brano pod uwagę m.in. zmianę stawek akcyzy na używki, efekt wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych, rozszerzenie Małego ZUS (Mały ZUS Plus), a także skutki planowanych działań w zakresie promocji wyborów prozdrowotnych konsumentów oraz zmniejszenia ,,szarej strefy” w obrocie odpadami.

W ramach wydatków budżetu państwa zapewniono niezbędne środki finansowe zarówno na kontynuację dotychczasowych priorytetów Rządu z zakresu prowadzonej przez rząd polityki społeczno-gospodarczej, w tym w szczególności w ramach polityki prorodzinnej m.in. rozszerzenie finansowania Programu “Rodzina 500+”, programu inwestującego w edukację polskich dzieci “Dobry start”, a także finansowanie ze środków Funduszu Solidarnościowego dodatkowego wsparcia dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz 13. emerytury. – Emerytury będą wypłacone (…) bez żadnego wniosku. Jesteśmy przygotowani do wypłaty 13 emerytur w normalnych terminach płatności świadczeń – podkreśliła prezes ZUS.

 

 

źródło: pap/iar/money.pl

Zostaw komentarz