73 views 3 min

0

Komentarzy

Sejm wznowił obrady. Nawet milion złotych wsparcia dla firm

- Lipiec 17, 2020

Sejm 16 lipca wznowił obrady; posłowie zajęli się informacjami w sprawie zaangażowania instytucji państwa w proces, a także wzięto pod obrady sprawę m.in. nieprawidłowości przy podpisywaniu i realizacji umowy na zakup 1241 respiratorów. Sejm też zdecydował ws. ustawy o pomocy publicznej dla firm.

16 lipca to ostatni dzień obecnego posiedzenia Sejmu; o przedstawienie informacji “w sprawie zaangażowania instytucji państwa w proces wyborczy w czasie wyborów prezydenta RP, w tym organizacji wyborów przez MSZ, wykorzystania alertu RCB rozsyłanego przed II turą wyborów oraz zaangażowania mediów publicznych” wnioskował do szefa rządu klub Koalicji Obywatelskiej.
Posłowie mają zadawać pytania przedstawicielom rządu dotyczące m.in. nieprawidłowości przy podpisywaniu i realizacji umowy na zakup 1241 respiratorów, pomocy dla osób i samorządów poszkodowanych w wyniku lokalnych powodzi, czy w sprawie osób z niepełnosprawnością po 18. roku życia, które nie zostały ujęte w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym.

Sejm zdecydował ws. pomocy dla firm

Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców trafi do podpisu prezydenta. W Sejmie zakończyły się prace legislacyjne nad ustawą, którą do parlamentu wniósł rząd.

W myśl ustawy, firmy będą mogły skorzystać z trzech rodzajów pomocy. Pierwszy z nich to pomoc w formie pożyczki krótkoterminowej na sześć miesięcy.
Drugi typ pomocy to tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy.

Ostatni rodzaj to pomoc na restrukturyzację. Według resortu rozwoju ma być ona przeznaczona dla przedsiębiorców,
którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Kary za obchody Halloween?

Komisja sejmowa zajmie się ustawą przewidującą kary za obchody Halloween – wypowiadanie słów “cukierek albo
psikus”. Wpłynęła w formie petycji, a bieg nadała jej marszałek Elżbieta Witek.

Projekt ustawy o “wspieraniu tradycji narodowych RP” skierował do Sejmu anonimowy obywatel. Propozycja zakłada m.in, że “kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”.
Źródło: pap/iar

Zostaw komentarz