67 views 3 min

0

Komentarzy

Spotkanie opłatkowe Francuskiego Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II

- Styczeń 30, 2018

Dnia 27 stycznia br. w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Francuskie Koło Przyjaciół Fundacji Pana Pawła II.

W tym roku gośćmi honorowymi byli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski oraz ksiądz Krzysztof Wieliczko, administrator Fundacji Pana Pawła II w Rzymie. W uroczystości udział wzięli również m.in. ksiądz Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ksiądz infułat Stanisław Jeż, hrabina Isabelle d’Ornano oraz liczni członkowie i sympatycy Fundacji.

Gości powitał Ambasador Tomasz Młynarski dziękując członkom Fundacji za kultywowanie tradycji dzielenia się opłatkiem oraz za pielęgnowanie pamięci o Ojcu Świętym i przekazywanie jego nauk. Francuskie stowarzyszenie Koło Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II jest jednym z 48, istniejących w 17 krajach świata, kół przyjaciół Fundacji Jana Pawła II założonej przez samego Ojca Świętego, a jego korzenie sięgają 2002 roku. Od tamtej pory członkowie towarzystwa wspierają watykańską Fundację, poszerzając jej zasięg o ziemie francuskie i podtrzymując duchowe dziedzictwo Jana Pawła II”, powiedział Ambasador.

Następnie p. Daniel Brzakowski, Prezes Francuskiego Koła Przyjaciół Fundacji Pana Pawła II nakreślił plan działania organizacji w bieżącym roku i złożył zebranym życzenia opłatkowe.W swoim przemówieniu ksiądz Krzysztof Wieliczko przypomniał, że za dwa lata będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II zachęcając, by okres przygotowań był czasem refleksji i pogłębiania wiedzy o nauce głoszonej przez Wielkiego Papieża.Z kolei arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który przez wiele lat był osobistym sekretarzem Jana Pawła II, podzielił się swoimi wspomnieniami oraz opowiedział o sytuacji kościoła katolickiego na Ukrainie oraz o szczególnej roli polskiego papieża w jego odbudowie.

Wieczór uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu Valerii Kucherenko, koncert kwartetu „Passionato” oraz kolędy zaśpiewane przez chór „Soli Deo” działający przy parafii polskiej w Aulnay-sous-Bois. Następnie zebrani podzielili się tradycyjnym opłatkiem pobłogosławionym przez arcybiskupa Mokrzyckiego. Wydarzenie zgromadziło około 150 osób, w tym wielu Francuzów. Jak co roku była to doskonała okazja do przypomnienia wielkiego dzieła Jana Pawła

Źródło: Ambasada RP w Paryżu

Zostaw komentarz