181 views 2 min

0

Komentarzy

Powstanie program wsparcia eurosierot i ich rodzin

- Styczeń 29, 2018

Nawet 20 procent polskich dzieci mogło doświadczyć eurosieroctwa – wynika z badań przedstawionych przez MEN

– To od lat bardzo duży problem – powiedziała podczas posiedzenie sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek. – Trudności w nauce, niewłaściwa komunikacja rówieśnicza, problemy formalno-prawne, tęsknota czy samotność. To jest oczywiste, każdy nauczyciel, bez specjalnego badania, mógłby stwierdzić czego może doświadczać dziecko które jest opuszczone przez jedno bądź dwoje rodziców – dodała.

Marzena Machałek powiedziała, ze Ministerstwo pracuje nad nowym programem wsparcia eurosierot i ich rodzin. – Mamy dodatkową grupę dzieci, o której możemy powiedzieć, że mają dodatkowe potrzeby edukacyjne i wychowawcze. Dlatego też Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju i Edukacji powinny przygotować nauczycieli, przygotować narzędzie i sposoby pracy z uczniami i ich rodzicami – mówiła wiceminister Machałek.

Eurosieroctwem wśród dzieci nazywany jest skutek długotrwałego wyjazdu zarobkowego jednego lub dwojga rodziców. Problem zaczął narastać po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otwarciu się zachodnich rynków pracy dla Polaków.

Badania zjawiska eurosieroctwa przeprowadzono w Polsce również 2010 i 2013 roku, wtedy jednak o zdanie pytano nauczycieli. Wskazywali oni, że problem dotyczy około 6 procent uczniów. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej najnowsze badanie, przeprowadzone wśród dzieci, lepiej oddają skalę problemu.

Źródło:
IAR/ho
Foto: pixabay.com

Zostaw komentarz