128 views 2 min

0

Komentarzy

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie. Rozmowy o Białorusi i relacjach z Rosją

- Wrzesień 13, 2020

11 września od oficjalnego przywitania przez szefa polskiego rządu Mateusza Morawieckiego premierów Czech, Słowacji i Węgier rozpoczął się w Lublinie szczyt Grupy Wyszehradzkiej. W agendzie spotkania są przygotowania do posiedzenia Rady Europejskiej, sytuacja na Białorusi i stosunki z Rosją.

 

Szef polskiego rządu 11 września powitał premierów państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech – Andreja Babisza, Słowacji – Igora Matovicza i Węgier – Viktora Orbana na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.  Rozmowy premierów państw V4 dotyczą m.in. sytuacji po wyborach prezydenckich na Białorusi, polityki wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Rosją, walki z pandemią COVID-19, przygotowań do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej i współpracy w ramach UE w celu ograniczenia skutków pandemii.

 

– Partnerzy w ramach Grupy V4 będą dążyć do wypracowania wspólnych propozycji dotyczących m.in. tymczasowych ograniczeń w podróżowaniu i granic. W obecnej sytuacji epidemiologicznej jednym z priorytetów jest znalezienie równowagi między zdrowiem publicznym a swobodą przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej – podkreślił Müller. Poinformował także, że szczególnie w kontekście obecnej sytuacji na Białorusi, rozmowy będą dotyczyć tego, “jakie instrumenty wykorzystać do wspierania społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego”.

 

To drugie spotkanie wysokiego szczebla podczas polskiej prezydencji w Grupie V4. Poprzednie odbyło się 3 lipca w Warszawie i symbolicznie zainaugurowało polskie przewodnictwo.

Grupa Wyszehradzka to zrzeszenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier, którego celem jest pogłębianie współpracy między tymi krajami. Powołane zostało w 1991 roku przez Polskę, Węgry i Czechosłowację, wskutek rozpadu Czechosłowacji w 1993 roku członkami grupy stały się Czechy i Słowacja.

 

Źródło: pap/iar

AS

Zostaw komentarz