108 views 2 min

0

Komentarzy

Szopka z Polski – dar dla Papieża Franciszka

- Styczeń 26, 2018

W sobotni styczniowy, wieczór, w niezwykle eleganckim nowo otwartym lokalu Piotra Bednarza o nazwie„BYSTRO birra & vodka” na via dei Ciclamini 66 w Rzymie, w ramach współpracy trzech Stowarzyszeń: Mojej Bancarelli, VideoPyja i Stowarzyszenia „Totus Tuus”, na tle gigantycznego zdjęcia Krakowa odbyła się przemiła rozmowa.
Jej bohaterem jest Dariusz Czyż, który kilka godzin wcześniej przybył do Rzymu z Krakowa, by podczas nadchodzącej środowej audiencji spotkać się z Papieżem Franciszkiem. Artysta wykonywał bowiem szopkę, która jest darem dla Ojca Świętego.
Bazylika MB Większej w miniaturze
Szopka posiada motywy i symbole rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej, a więc ulubionego kościoła Papieża, do którego od dnia swojego wyboru wstąpił na prywatną modlitwę ponad 50 razy. W bazylice – a więc również i szopce, jest obecny cudowny wizerunek Maryi Solus Populi Romani, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata oraz relikwie drewienek betlejemskiego żłóbka.
Konstrukcja szopki jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli czeka na nas niespodzianka… Artysta zawarł w niej bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta… Miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta.
Szopka krakowskiego artysty nabiera życia, kiedy załączymy w konstrukcji światełka, oświetlą one jej witraże i balkony ukazując misternie wykonane szczegóły. Na jednym z dziedzińców oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i… świętego Franciszka. A na warcie stoją rzymscy żołnierze

produkcja:
Jacek Pydyn
ViedoPyja
www.videopyja.com

Zostaw komentarz