99 views 3 min

0

Komentarzy

XI Gala Konkursu „Być Polakiem”

- Sierpień 4, 2020

Na Zamku Królewski w Warszawie odbyła się XI Gala konkursy „Być Polakiem” 2020.

Wasze sukcesy to także sukces Polski – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, zwracając się do uczestników konkursu dla dzieci i młodzieży polonijnej „Być Polakiem”. To już XI edycja wydarzenia, które służy umacnianiu tożsamości narodowej dzieci i młodzieży polskiej urodzonej poza granicami Polski i wychowującej się w miejscu zamieszkania.

W uroczystej gali, która odbyła się w warszawskim Zamku Królewskim, oprócz laureatów i uczestników konkursu wzięli też udział m.in. pomysłodawczyni i organizatorka konkursu, poseł Joanna Fabisiak, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz P. Bonisławski i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie Tomasz J. Kaźmierski.

Marszałek Sejmu zwróciła w swoim wystąpieniu uwagę, że choć nasi rodacy są rozsiani po całym świecie, uczestnicy konkursu znają swoje korzenie i są z Polską związani. – Jesteście znakomitymi ambasadorami Polski na całym świecie. Chciałam wam bardzo serdecznie, z głębi serca podziękować za to, że podjęliście się tego trudu – podkreśliła Elżbieta Witek. Marszałek Sejmu wyraziła też wdzięczność nauczycielom polonijnym, którzy wzięli udział w konkursie i gratulowała wszystkim jego uczestnikom. – Pamiętajcie, że zawsze powinniście wysoko nieść głowę, ponieważ Polska jest krajem z przepiękną historią i wielką tradycją. Naprawdę powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami, a konkurs „Być Polakiem” o tym właśnie przypomina – powiedziała.

Podczas uroczystości odczytano też listy okolicznościowe od Marszałka Senatu, Ministra Spraw Zagranicznych i Prezydenta Rady Polonii Świata.

Marszałek Sejmu, prezes Wspólnoty Polskiej i rektor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie wręczyli laureatom polskie flagi, dyplomy i upominki. Przekazano także wyróżnienia i nagrody dla nauczycieli. Uroczystość zakończył występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Konkurs „Być Polakiem” jest organizowany od 2010 r. Jego uczestnicy przygotowują prace plastyczne i literackie. Tematem przewodnim XI edycji była solidarność. Uczestnicy w pracach konkursowych odpowiadali na pytanie, czy obecnie jest potrzeba, aby być solidarnym z Polską i Polakami żyjącymi w kraju oraz poza jego granicami.

 

Źródło: Sejm, Fundacja na TAK

fot. Kancelaria Sejmu / Łukasz Błasikiewicz

Zostaw komentarz