69 views 4 min

0

Komentarzy

Znamy nominowanych do tegorocznych Oscarów

- Styczeń 23, 2018

Polsko-brytyjski film “Twój Vincent” ma szansę na statuetkę w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany

“Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, pierwszy film pełnometrażowy stworzony w całości techniką animacji malarskiej, otrzymał we wtorek nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

“Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to pierwszy pełnometrażowy film stworzony w całości technologią animacji malarskiej. Na potrzeby jego powstania 125 artystów 15 narodowości namalowało łącznie 65 tys. obrazów. Animacja jest ożywiona, sfabularyzowaną prezentacją malarstwa van Gogha i ostatnich dni jego życia.

Van Gogh zaczął malować w wieku 28 lat i przez osiem lat stworzył ponad 800 płócien. W czasie jego życia sprzedane zostało tylko jedno z nich, sam artysta – jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców na świecie – dopiero pośmiertnie został uznany za ojca sztuki nowoczesnej. Wydarzenia przedstawione w filmie dzieją się rok po jego śmierci i rekonstruują ostatnie dni jego życia. Ich główną osią jest list Vincenta do brata, Theo van Gogha, który nigdy nie został wysłany. Bohaterowie filmu próbują pomóc synowi listonosza zaprzyjaźnionego z Vincentem dostarczyć list do Theo, a także wyjaśnić zagadkę śmierci malarza.

Wśród twórców filmu znaleźli się także kostiumografka Dorota Roqueplo odpowiedzialna za stroje z 1890 roku, kompozytor Clint Mansell oraz debiutujący Robert Gulaczyk, który wcielił się w filmowego Vincenta. Współautorem scenariusza do filmu jest Jacek Dehnel.

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany jest kolejną jego szansą na otrzymanie najważniejsze statuetki – wcześniej film był nominowany m.in. do Złotych Globów. Produkcja dostała też Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu animowanego, Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy oraz nagrodę dla najlepszego filmu animowanego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Wcześniej, w 2008 roku, współreżyser filmu Hugh Welchman odebrał Oscara za krótkometrażową animację “Piotruś i Wilk”, której był producentem.

Najlepszy pełnometrażowy film animowany

Na statuetkę w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany mają szanse także filmy “Coco” Lee Unkricha i Adriana Moliny, “Fernando” Carlosa Saldanhy, “The Breadwinner” Nory Twomey oraz “Dzieciak rządzi” Toma McGratha.

Najlepsza aktorka

Amerykańska Akademia Filmowa zdecydowała, że najlepszą aktorkę jury wybierze spośród nominowanych: Sally Hawkins za rolę w filmie “Kształt wody”, Frances McDormand za kreację w “Trzy bilboardy za Ebbing, Missouri”, Margot Robbie za rolę w “Jestem najlepsza. Ja, Tonya”, Saoirse Ronan za “Lady Bird” oraz Meryl Streep za kreację w filmie “Czwarta wladza”.

Najlepszy aktor

Szansę na statuetkę w kategorii najlepszego aktora mają Timothee Chalamet za rolę w filmie “Tamte Dni, Tamte Noce”, Daniel Day-Lewis za “Nić widmo”, Daniel Kaluuya za kreację w “Uciekaj!”, Gary Oldman za rolę w “Czas mroku” oraz Denzel Washington w “Roman J. Israel, Esq.”.

Najlepszy reżyser

Natomiast tegoroczny Oscar w kategorii najlepszy reżyser powędruje do jednego z następujących twórców: Christopher Nolan otrzymał nominację za film “Dunkierka”, Jordan Peele za “Uciekaj!”, Greta Gerwig za “Lady Bird”, Paul Thomas Anderson za obraz “Nić widmo” oraz Guillermo del Toro – “Kształt wody”.

 

 

IAR/PAP/dad

Statuetka Oscara – zdjęcie ilustracyjne
PAP/Grzegorz Michałowski

 

Telewizja Polska

Telewizja Polonijna

Telewizja Internetowa

PepeTV

Zostaw komentarz