65 views 5 min

0

Komentarzy

LET’S CEE Film Festival 2017, 21.-27. marca 2017.

- Marzec 21, 2017

LET’S CEE Film Festival 2017, 21.-27. marca 2017.
Mocne polskie akcenty!
Od 21 do 27 marca 2017 odbywać się będzie w Wiedniu piąta już edycja międzynarodowego festiwalu filmowego LET’S CEE. W programie znalazło się 141 produkcji z centralnej i wschodniej Europy – a także po raz pierwszy z Austrii. Wszystkie filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z angielskimi lub niemieckimi napisami.
Polska kinematografia będzie w tym roku szczególnie mocno reprezentowana. Do tegorocznego konkursu filmów dokumentalnych zakwalifikowały się dwa filmy. Komunia Anny Zameckiej, w którym 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się autystycznym bratem, zagubionym ojcem i mieszkającą w separacji matką, ale przede wszystkim stara się o odbudowanie rodzinnych więzi w obliczu nadchodzącej komunii świętej oraz 21 x Nowy Jork Piotra Stasika, czyli opowieści 21 ludzi spotkanych w nowojorskim metrze. O miano najlepszego filmu w głównym konkursie filmow fabularnych powalczy mocny i kontrowersyjny debiut Bartosza M. Kowalskiego, Plac zabaw, stawiający pytania o przyczyny zbrodni popełnianych przez dzieci. Anna Zamecka, Piotr Stasik i Bartosz M. Kowalski osobiście przedstawią filmy wiedeńskiej publiczności.
W ramach Polskiego Weekendu zaprezentowane zostaną cztery produkcje. Obce Niebo, dramat rodzinny w reżyserii Dariusza Gajewskiego opowiada historię pary polskich emigrantów w Szwecji, usilnie walczących o prawo do opieki nad własnym dzieckiem. Doskonała komedia Mitji Okorna, Planeta Singli, przedstawia przeżycia Ani, samotnej nauczycielki muzyki i zręcznie wplata w fabułę ostrą krytykę współczesnego społeczeństwa; po filmie na pytania publiczności odpowiadać będzie producent Radosław Drabik. Film przygodowy Za niebieskim drzwiami Mariusza Paleja bazuje na książce dla dzieci o tym samym tytule autorstwa Marcina Szczygielskiego (który potwierdził przyjazd do Wiednia), porusza temat przyjaźni i samotności . Małgorzata Walczak zaprezentuje w Wiedniu wyprodukowany przez nią film dokumentalny Dotknięcie anioła Marka Tomasza Pawłowskiego, w którym ocalały z Holocaustu Henryk Schönker powraca po 70 latach do miejsc swojej młodości – i do lat pod nazistowskim terrorem.
W ramach Retrospektywy Andrzeja Wajdy, do której wyboru filmów dokonał dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn, przedstawionych zostanie 5 filmów zmarłego w 2016 roku reżysera. Kanał, Popiół i diament, Niewinni czarodzieje, Człowiek z marmuru oraz Człowiek z żelaza zostaną wyświetlone po raz pierwszy w Austrii na wielkim ekranie w cyfrowo odrestaurowanej wersji. Prezentację klasyki polskiego kina uzupełniają filmy: Aktorzy prowincjonalni Agnieszki Holland, Trzecia część nocy Andrzeja Żuławskiego, Rysopis Jerzego Skolimowskiego, Szatan z siódmej klasy Marii Kaniewskiej oraz niemy film Zew Morza Henryka Szaro. Ten ostatni pokazany zostanie z muzyką na żywo w wykonaniu pianisty Gerharda Grubera. Program pozakonkursowy uzupełnia prezentacja polskich filmów animowanych z okazji 70-lecia polskiej animacji, wśród nich Ziegenort Tomasza Popakula, Do serca twego Ewy Borysewicz i Łaźnia Tomka Duckiego. Wreszcie, w programie filmów krótkometrażowych, znalazły się Polish Women on Strike Kasi Prus, Matka Piotra Gołębiewskiego, Adaptacja Bartosza Kruhlika i Dostrzegalna Magdaleny Jaroszewicz
Wiele filmów pokazanych zostanie w obecności zaproszonych gości z Polski, niektóre z rozmów poprowadzi osobiście jeden z festiwalowych kuratorów, Tomasz Raczek. Daty pokazów, lista gości oraz pełen program festiwalu dostępne są na stronie festiwalu pod adresem www.letsceefilmfestival.com.
Bilety: Na stronach www.letsceefilmfestival.com oraz oeticket.com oraz we wszystkich punktach Oeticket w całej Austrii. W czasie trwania festiwalu festiwalu w dniach 21.-27. marca bilety nabywać bedzie można również w kasach kin festiwalowych.

Informacje o kinach festiwalowych:
Actor’s Studio, Tuchlauben 13, 1010 Wien
Breitenseer Lichtspiele, Breitenseer Straße. 21, 1140 Wien
Artis International, Schultergasse 5, 1010 Wien
Urania, Uraniastraße 1, 1010 Wien
Village Cinema, Landstraßer Hauptstraße 2a, 1030 Wien

Dalsze informacje: www.letsceefilmfestival.com i www.facebook.com/letscee.

Zostaw komentarz