81 views 5 min

0

Komentarzy

Niemcy: gazociąg Nord Stream 2 może nie powstać. Jest rachunek strat

- Sierpień 12, 2020
Jak donosi portal energia.rp.pl, niemiecki koncern Uniper – jeden z głównych parterów Gazpromu w budowie gazociągu Nord Stream 2 – przyznał oficjalnie, że gotowa w 96 procentach instalacja może nie zostać dokończona. Niemcy liczą się ze stratą zainwestowanych 700 mln euro.

“Wraz z intensyfikacją wysiłków USA nałożenia ukierunkowanych sankcji na projekt Nord Stream 2, zwiększa się prawdopodobieństwo, że gazociąg będzie opóźniony lub w ogóle nie zostanie ukończony. (…) Ryzyko niepowodzenia projektu Nord Stream 2 jest nadal uważane za główne ryzyko indywidualne dla Uniper. Jeśli projekt nie zostanie ostatecznie ukończony, Uniper może być zmuszony do umorzenia pożyczki udzielonej Nord Stream 2 (AG – szwajcarska spółka Gazpromu – inwestor i operator projektu – red.) i utraty spodziewanych przychodów odsetkowych”– miała poinformować swoich akcjonariuszy Uniper w oficjalnym komunikacie.

Niemieckie MSZ zaniepokojone listem amerykańskich senatorów

Z kolei w poniedzialek szef MSZ Niemiec Heiko Maas poinformował, że wyraził telefonicznie sekretarzowi stanu USA Mike’owi Pompeo swe “zaniepokojenie” listem trzech amerykańskich senatorów do właściciela niemieckiego portu Sassnitz o grożących mu sankcjach za wspieranie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Rozmowa ministrów odbyła się w niedzielę. Program rozpoczynającej się we wtorek podróży Pompeo po Europie przewiduje wizyty w trzech sąsiadujących z Niemcami państwach – Austrii, Czechach i Polsce – oraz w Słowenii, ale nie w samych Niemczech.

W datowanym 5 sierpnia otwartym liście republikańscy senatorzy Ted Cruz, Tom Cotton i Ron Johnson napisali, że jest to formalne zgłoszenie zaistnienia ryzyka nałożenia amerykańskich sankcji na spółkę Port Promowy Sassnitz.

Akademik Czerski w niemieckim porcie

Jak podała w poniedziałek agencja dpa, w bałtyckim porcie Sassnitz na Rugii – a konkretnie w jego przystani promowej Mukran – znajduje się rosyjski statek Akademik Czerski, który z drugą rosyjską jednostką ma dokończyć układanie na dnie Bałtyku rur gazociągu Nord Stream 2. Rury te zmagazynowane są również w Mukran, gdzie w zamkniętych już zakładach otoczono je warstwą betonu.

List wywołał oburzenie wszystkich reprezentowanych w Bundestagu partii oraz spowodował pojawienie się postulatów, by zagrozić stronie amerykańskiej krokami retorsyjnymi. Zapowiadane przez senatorów sankcje miałyby objąć m.in. zakaz wjazdu do USA operatorów i udziałowców portu oraz zamrożenie znajdującego się pod jurysdykcją Stanów Zjednoczonych majątku spółki.

90 proc. udziałów w porcie Sassnitz – trzecim co do wielkości niemieckim porcie bałtyckim – ma samo to miasto, a 10 proc. kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Z Sassnitz prowadzi główne połączenie promowe wschodniej części Niemiec ze Szwecją.

Sankcje USA

Pod koniec 2019 roku prezydent USA Donald Trump zalegalizował karanie sankcjami firm uczestniczących w budowie Nord Stream 2. W efekcie z przedsięwzięcia tego wycofała się szwajcarska firma Allseas wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim. Zapowiedziane w liście sankcje dotyczyłyby po raz pierwszy bezpośrednio spółki niemieckiej – zauważa dpa.

Przebiegający z Rosji do Niemiec gazociąg Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km – 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. Zadanie to mają teraz wykonać dwa statki rosyjskie.

“Rząd USA wie, że gazociąg Nord Stream 2 jest bliski ukończenia i uważa go za poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz dla amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego. (…) Administracja, Kongres i obie partie zjednoczyły się w wysiłkach mających zapewnić, że gazociąg pozostanie nieukończony i że zagrożenia nie staną się rzeczywistością” – głosi list republikańskich senatorów.

 

energia.rp.pl/PAP/dad

Źródło: Polskie Radio dla Zagranicy

Zdjęcie ilustracyjneShutterstock / eleonimages

Zostaw komentarz