80 views 3 min

0

Komentarzy

Otwarto Park Pamięci Narodowej upamiętniający Polaków ratujących Żydów

- Sierpień 10, 2020

8 sierpnia w Toruniu otwarto Park Pamięci Narodowej. Park upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów, narażając własne życie. Uwiecznionych jest ponad 18 tys. nazwisk. Docelowo będzie 40 tys.

 

Otwarcie Parku Pamięci

 

Park powstał w kompleksie, w którym znajdują się świątynia oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Naprzeciwko parku trwa budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które ma być gotowe wiosną 2021 roku.

W parku, położonym z rozległej niecce, w alei tworzącej kontur Polski, umieszczono tablice z 18 457 nazwiskami Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Tablice wieczorem będą podświetlane na biało–czerwono. W Parku upamiętniono także ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

 

W mszy świętej pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia i otwarciu Parku Pamięci Narodowej w Toruniu uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin oraz szef MON Mariusz Błaszczak i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

– Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. „Wciąż trzeba nadrabiać wielkie zaległości minionych lat, kiedy wielkie segmenty narodowej historii, wśród nich te, które były niezabliźnioną raną tysięcy polskich serc, były usuwane z pola społecznego widzenia, zakłamywane, fałszowane. Jako przykład przywołał zbrodnię katyńską. Zaznaczył, że „trzeba upamiętniać je w przestrzeni ojczyzny, aby przypominały, edukowały, czasem ostrzegały – podkreślił abp Głódź, metropolita gdański.

 

– To miejsce ma przywracać nie tylko pamięć, ale i godność. Wraz z nimi przywracać godność wszystkim Polakom, polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach „drugiej apokalipsy” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 

– Pamięć o niezwykłych-zwykłych Polakach ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej jest nieusuwalną częścią polskiej tożsamości” – napisał w liście do uczestników otwarcia Parku Pamięci Narodowej w Toruniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że ci ludzie uratowali kilkadziesiąt tysięcy współobywateli.

 

 

Żródło: iar/pap

Foto:Facebook

 

Zostaw komentarz