77 views 3 min

0

Komentarzy

PKW zarejestrowała 9 kandydatów na prezydenta. Wciąż liczone są głosy Trzaskowskiego

- Czerwiec 11, 2020

PKW zarejestrowała 9 kandydatów na prezydenta. Głosy kandydata KO Rafała Trzaskowskiego są wciąż liczone – poinformował rzecznik PKW Tomasz Grzelewski. 15 czerwca PKW poda pełną listę kandydatów, którzy się zgłosili i spełnili formalności. Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca, a ewentualna druga tura – 12 lipca.

Z ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r. wynika, że kandydaci, którzy zebrali odpowiednią liczbę podpisów i zostali zarejestrowani przed wyborami, które miały się odbyć 10 maja, zostają uznani za zarejestrowanych również w wyborach 28 czerwca.  

PKW podaje, że zarejestrowano dotąd 9 kandydatów: Andrzeja Dudę, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Roberta Biedronia, Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Stanisława Żółtka, Marka Jakubiaka, Mirosława Piotrowskiego i Pawła Tanajno. Głosy poparcia dla Rafała Trzaskowskiego są jeszcze liczone.

9 czerwca komitet wyborczy kandydata na prezydenta ze strony Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego dostarczył do Krajowego Biura Wyborczego ponad 1,6 mln podpisów. Ta liczba – mówiąc żartobliwie – nie robi wrażenia na pracownikach KBW, bo liczymy do 100 tys. wiarygodnych, prawdziwych podpisów, a to liczenie zajmuje średnio 2-3 dni – powiedział rzecznik PKW Tomasz Grzelewski. 

PKW – odmówiła dotąd rejestracji: Waldemarowi Witkowskiemu, Sławomirowi Grzywie, Leszkowi Samborskiemu i Piotrowi Bakunowi – ze względu na brak wymaganej liczby podpisów.

Z kalendarza wyborczego wynika, że do 15 czerwca – PKW musi przedstawić pełną listę kandydatów na urząd prezydenta RP.

Głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich będzie odbywać się w lokalach wyborczych, a dla chętnych lub osób na kwarantannie, korespondencyjnie. Zgodnie z kalendarzem wyborczym 16 czerwca mija termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego.

– Mam nadzieję, że najpóźniej 1 lipca rano uda się podać wyniki wyborów prezydenckich. Wówczas jest szansa, że druk kart i doręczenie pakietów korespondencyjnych przed II turą powinno się powieść – powiedział szef PKW.

Na mocy specustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 r., na wyniki głosowania w obwodach za granicą będziemy czekać maksymalnie 48 godzin od zamknięcia lokali (dotychczas w Kodeksie wyborczym obowiązywał termin 24 godzin). – Jeżeli w ciągu 48 godzin protokoły z zagranicy nie dotrą, to głosowanie w tych obwodach uznaje się za niebyłe – podkreślił szef PKW.

Źródło: pap/iar/prawo.pl/

Zostaw komentarz