15 views 5 min

0

Komentarzy

Rozpoczyna się 146. Europejska Pielgrzymka Polonijna do Lourdes

- Maj 19, 2023

Msze św., procesja eucharystyczna, procesja maryjna ze światłami, Droga Krzyżowa, wędrówka śladami św. Bernadety Soubirous oraz wieczór polonijny to podstawowe punkty programu 146. Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes, która odbędzie się w dniach 18-20 maja. Gościem specjalnym będzie delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Organizatorem pielgrzymki jest Polska Misja Katolicka we Francji.

Część pielgrzymów, w tym delegat KEP, dotarła do Lourdes przed czasem. Ci, którzy zapisali się na pielgrzymkę autokarową, wyruszyli z Paryża w środę 17 maja wieczorem.

Czas pielgrzymowania będzie okazją do zawierzenia Maryi wszystkich spraw, w tym modlitwy o pokój i zdrowie. „Zawieziemy Maryi sprawy naszej Ojczyzny, a przede wszystkim chcemy zawierzyć Jej sprawę pokoju na Ukrainie i w Europie. Chcemy Maryi zanieść wszystkie nasze sprawy, chcemy Jej powierzyć naszych ludzi chorych, cierpiących” – powiedział bp Piotr Turzyński, zachęcając do udziału w pielgrzymce.

Państwo Monika i Jarosław Pietraszkowie z Francji oraz ich troje dzieci również wybierają się do Lourdes. „Czeka na nas Matka Boża, św. Bernadetka. Wierzymy, że będzie pięknie, wspaniałe przeżycia, które nas przemienią po raz kolejny. Mamy nadzieję na piękne spotkanie w Lourdes” – podkreślili.

W czwartek 18 maja o godz. 9:30 odbędzie się międzynarodowa Msza św. w podziemnej bazylice św. Piusa X. Będzie miała polskie akcenty, m.in. czytanie i wezwanie w modlitwie powszechnej po polsku. Chętni polscy pielgrzymi będą asystować kapłanom przy rozdawaniu Komunii św. oraz biskupowi w trakcie wieczornej procesji eucharystycznej. Tego samego dnia wieczorem w Domu Polskim Bellevue, gdzie część pielgrzymów ma zapewniony nocleg, odbędzie się wieczór polonijny z udziałem bp. Piotra Turzyńskiego.

W piątek 19 maja pielgrzymi będą uczestniczyć we Mszy św. w Grocie Massabielskiej, gdzie Maryja objawiała się św. Bernadecie Soubirous w 1858 r. To tam znajduje się figura, będąca dziełem Józefa Hugona Fabisia – urodzonego we Francji potomka polskiego imigranta. Następnie pielgrzymi będą mogli przejść śladami wizjonerki po Lourdes. Na godz. 11:00 zaplanowano konferencję bp. Turzyńskiego, który po południu tego dnia poprowadzi Drogę Krzyżową dla pielgrzymów. Na zakończenie dnia pielgrzymi wezmą udział w procesji maryjnej ze świecami.

Pielgrzymka zakończy się w sobotę 20 maja, kiedy uczestnicy wydarzenia będą uczestniczyć w Mszy św. w bazylice różańcowej. Po poświeceniu dewocjonaliów, błogosławieństwie kończącym czas pielgrzymowania i obiedzie, wyruszą do domów.

Od blisko 150 lat Polonia pielgrzymuje do Lourdes. Pielgrzymowano już w czasach, gdy Polska była jeszcze pod zaborami. Tradycją stało się, że pielgrzymka jest organizowana w okolicach uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym roku ta uroczystość przypada we Francji w czwartek 18 maja, a w Polsce w niedzielę 21 maja. Polska Misja Katolicka w łączności z Polonią innych krajów nie ma wątpliwości, że tę ważną tradycję wspólnego pielgrzymowania do Lourdes trzeba pielęgnować.

Historia najstarszej w świecie Polskiej Misji Katolickiej rozpoczyna się w Paryżu na przełomie wieku XVIII i XIX, jednym z jej założycieli był Adam Mickiewicz. Misja służyła polskim emigrantom, dla których stanowiła możliwość uczestnictwa w życiu liturgicznym oraz kontaktu z rodakami i krzewienia kultury polskiej.

Do PMK należą domy wypoczynkowo-rekolekcyjne: Polski Dom Pielgrzyma w Lourdes, Dom w La Ferte-Sous-Jouarre w rejonie paryskim i Dom św. Jacka na Korsyce. Przy PMK działa portal informacyjno-społecznościowy Polskifr.fr, będący patronem medialnym 146. Europejskiej Pielgrzymki Polonijnej do Lourdes.

Polskifr.fr

 

Zostaw komentarz