72 views 6 min

0

Komentarzy

Przemysł motoryzacyjny w Polsce dobre dane

- Maj 19, 2023

 

Produkcja sprzedana pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w 2022 r. po raz pierwszy przekroczyła w Polsce poziom 200 mld zł, rekordowy był także eksport – wynika z raportu “Przemysł motoryzacyjny z Polski”. Jak dodano, bieżący rok najprawdopodobniej przyniesie nowe rekordy.

W raporcie “Przemysł motoryzacyjny z Polski” AutomotiveSuppliers.pl zaznaczono, że rok 2022 był kolejnym burzliwym rokiem z rzędu dla przemysłu motoryzacyjnego. Inwazja Rosji na Ukrainę uderzyła w łańcuchy logistyczne, co spowodowało liczne przestoje w fabrykach samochodowych w okresie marzec-maj.

Jak jednak wskazano, w 2022 roku produkcja sprzedana w grupie produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep po raz pierwszy przekroczyła poziom 200 mld zł i wyniosła 203,3 mld zł, co oznacza wzrost o 14,9 proc. rok do roku.

“Bieżący rok najprawdopodobniej przyniesie nowe rekordy. Na wyższe wyniki branży wpłyną nowe uruchomienia w fabrykach aut (zakład Stellantis w Tychach) i samochodów użytkowych (Stellantis Gliwice), zwiększenie potencjału w segmencie pojazdów ciężarowych (MAN Trucks w Niepołomicach), ale także nadal otrzymująca się wysoka inflacja, generująca wyższe koszty funkcjonowania zakładów motoryzacyjnych” – oceniono w raporcie.

“Został zatrzymany trend spadkowy”

Jak przekazano, w grupie firm produkcyjnych średnich i dużych (powyżej 49 osób) produkcja sprzedana w ubiegłym roku wyniosła 195,7 mld zł, tj. o 14,7 proc. więcej rdr. Większość przychodów wygenerowali producenci części i akcesoriów – tego typu firmy osiągnęły produkcję sprzedaną na poziomie 112,4 mld zł, o 12,3 proc. więcej rocznie.

“Jeszcze wyższy wzrost zanotowali producenci pojazdów i silników – 20,8 proc. dzięki czemu wartość produkcji sprzedanej osiągnęła poziom niespełna 75,4 mld zł (nowy rekord)” – stwierdzono.

Dodano, że niewielki spadek o 0,4 proc. odnotowali producenci przyczep i naczep.

Na koniec 2022 r. przeciętne zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym w zakładach produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, zatrudniających więcej niż 9 osób, wyniosło 196,6 tys. osób. Jak ocenił cytowany w raporcie partner AutomotiveSuppliers.pl Rafał Orłowski, w stosunku do końca 2021 r. nastąpił spadek o 1,7 proc.

– Warto jednak zauważyć, że został zatrzymany trend spadkowy, ponieważ przeciętne zatrudnienie było na tym samym poziomie co na koniec III kwartału – stwierdził Rafał Orłowski.

Bariera 4 mld euro eksportu miesięcznie

W opracowaniu czytamy, iż wartość eksportu przemysłu motoryzacyjnego w 2022 r. wyniosła ponad 39,7 mld euro, co oznacza wzrost o 21,56 proc. w stosunku do roku poprzedniego i jest wynikiem rekordowym. Jak zauważył Rafał Orłowski, w pierwszych miesiącach 2022 r., szczególnie w marcu i kwietniu, wyniki eksportu były gorsze niż w analogicznym okresie 2021 r.

“Jednak od maja do końca zeszłego roku trwał nieprzetrwany trend wzrostowy, przy czym najwyższy wzrost rok do roku miał miejsce w sierpniu (+59 proc.), październiku (+56,9 proc.) i wrześniu (+52,2 proc.)” – wynika z raportu.

Dodano, że po raz pierwszy w historii przekroczono, i to dwukrotnie, barierę 4 mld euro eksportu miesięcznie – w październiku (4,01 mld euro) i w listopadzie (4,4 mld euro). Stwierdzono, że najważniejszym partnerem motoryzacyjnym pozostają Niemcy (35,5 proc.), do których eksport w ubiegłym roku wzrósł o 24,4 proc. względem 2021 r

Wśród pozostałych partnerów wymieniono: Francję (7,9 proc. całości, +29 proc.), Czechy (6,6 proc., +35,1 proc.) oraz Włochy (6 proc., +13,2 proc.). Zwrócono uwagę, iż w pierwszej “dziesiątce” rynków zbytu odnotowano spadek tylko w jednym przypadku (7. lokata, Belgia -5 proc.).

Rekordy nie są zasługą wyłącznie ożywienia

Zgodnie z raportem w roku 2022 nadal najważniejszą grupą eksportową były części i akcesoria – na rynki zagraniczne trafiły komponenty, których wartość przekroczyła 14,29 mld euro (wzrost o 18,7 proc. względem 2021 r.). Wzrósł także eksport akumulatorów litowo-jonowych o 25,5 proc. (z 6,56 mld euro do 8,48 mld euro) oraz samochodów osobowych i towarowo-osobowych o 12,4 proc. (do 5,46 mld euro).

– W 2022 roku przemysł motoryzacyjny, zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami osiągnął nowe rekordy, zarówno w produkcji sprzedanej, jak i wartości eksportu. Jednak nowe rekordy nie są zasługą wyłącznie ożywienia w branży, gdyż po raz pierwszy od lat pojawił się czynnik inflacyjny, związany z wyższymi cenami surowców, mediów, kosztami działalności. Bezpośrednio lub pośrednio wpłynęły one na wzrost cen głównie komponentów. Niestety nie jest możliwe precyzyjne oszacowanie skali wpływu tego czynnika na osiągnięte wyniki – podsumował Rafał Orłowski.

 

 

Źródło: PR24.pl, IAR, PAP

Zostaw komentarz