108 views 4 min

0

Komentarzy

Świąteczne pożeranie prądu. Jak mogą wzrosnąć nasze rachunki?

- Grudzień 27, 2017

Świąteczne pożeranie prądu. Jak mogą wzrosnąć nasze rachunki?
Wypowiedź: Kuba Jugo, platforma MAM.
W Święta liczba domowników wzrasta średnio o 3-4 osób, w okresie 24-27 grudnia. Większa liczba domowników oznacza wyższe zużycie mediów takich jak woda, prąd czy gaz. Dla gospodarstw domowych organizujących święta, koszty rachunków za media wzrosną średnio o prawie 100 złotych – wynika z analiz platformy MAM.
Wiemy, że podstawowe rachunki w gospodarstwach domowych to ponad 25% budżetu przeciętnego gospodarstwa domowego i jest to największa kategoria wydatków, wyższa niż koszty żywności. Część z nich, takie jak nośniki energii (prąd, gaz) są w pierwszej dziesiątce najdroższych w Europie (dane Eurostat, biorąc pod uwagę standard siły nabywczej). Przez święta, rachunki stają się jeszcze większym problemem. Okazało się że:
Średnio Polacy spędzają ok. 13 godzin gotując potrawy świąteczne, zużywając przy tym spore ilości energii elektrycznej lub gazu, dla ¼ z organizatorów świąt jest to nawet około 30 godzin.
Zakładając normalne koszty użytkowania urządzeń kuchennego AGD (nośniki energii) na poziomie 109zł, sam okres świąteczny (dodatkowy czas na przygotowanie potraw) zwiększy średnio koszt energii elektrycznej o ok. 24%, do około 135 złotych (mówimy tu o gospodarstwach korzystających z kuchenek elektrycznych).
Rachunki za gaz związane ze wzmożonym korzystaniem z kuchenki gazowej oraz podgrzewania wody wzrosną o ok. 23%.
Sumaryczne koszty mediów (prąd, gaz, woda) wzrosną średnio o co najmniej 16 zł za dwu dniowy okres świąt biorąc pod uwagę, że w gosp. dom. pojawi się średnio o 3 więcej domowników (gości). Bierzemy tu pod uwagę obecność gości, nie zużycie energii związane z przygotowywaniem potraw świątecznych.
Polacy średnio używają 5 ozdób świątecznych, których używają przez 10,5h dziennie, co w ciągu miesiąca łącznie kosztuje ok. 40zł. (Dla klasycznych ozdób świątecznych.) Oczywiście dla ozdób świątecznych w technologii LED koszt ten maleje, jedynie do 6 złotych.
Załóżmy, że część ozdób świątecznych to LED, część tradycyjna, wówczas, jeśli średni rachunek za prąd to 176zł, to same ozdoby świąteczne podnoszą koszt zużycia prądu aż o 14,5% – o ok. 25 złotych (jeśli będą włączone przez miesiąc).
44% Polaków wykonuje połączenia międzynarodowe (poza UE), w związku ze składaniem życzeń świątecznych znajomym i rodzinie. Zakładając, że średni czas rozmowy telefonicznej to ok. 4min, a Polacy w okresie świątecznym wykonują średnio 3 rozmowy (średnia ważona z badania platformy MAM) to ich łączny koszt przy normalnej taryfie wyniesie ok. 27zł.
Według 80% Polaków, w czasie świąt najbardziej wzrosną rachunki za prąd. W drugiej kolejności będzie to ex aequo gaz i woda. Rachunki za okres grudniowy, wg. respondentów badania MAM wzrosną średnio o 22% (średnia ważona).
Transport to jeden z najwyższych kosztów związanych ze świętami, duży problem osób dojeżdżających – średnia ważona odpowiedzi w badaniu Platformy MAM określa je na ponad 350 złotych!
1/3 Polaków zgadza się ze stwierdzeniem: „W związku z dodatkowymi wydatkami (prezenty. żywność) ponoszonymi w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. płacę przynajmniej część rachunków za media z opóźnieniem (w styczniu).”

Telewizja Polska
Telewizja Polonijna
Telewizja Internetowa

Zostaw komentarz