Luźna formuła współpracy, działanie projektowe, wsparcie dla Platformy Obywatelskiej, powstanie profesjonalnego think tanku, brak kadry zarządzającej i komunikacja za pomocą platformy internetowej i aplikacji – Cezary Tomczyk, poseł PO przedstawił najważniejsze założenia ruchu Rafała Trzaskowskiego o roboczej nazwie “Nowa Solidarność”.
Powołanie ruchu obywatelskiego Trzaskowski zapowiedział po przegranych wyborach prezydenckich. Jak zadeklarował, celem inicjatywy jest otwarcie na środowisko pozapartyjne i niezwiązane z PO. 5 września mamy dowiedzieć się, jak będzie wyglądać ruch Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego. Politycy Platformy Obywatelskiej przekonują, że wzbogaci on ofertę polityczną po stronie opozycyjnej.
– Ludzie mają ogromną potrzebę zaangażowania się, ale niekoniecznie w partię polityczną. Nie dlatego, że partia jest czymś złym, ale kojarzy się w Polsce z działaniem ostatecznym, opowiedzeniem się po jakiejś stronie raz na zawsze. Chcemy, żeby ludzie mieli możliwość uczestnictwa w sposób, jaki sobie tego życzą. By niekoniecznie wiązali się z partią, by wybrali luźną formułę współpracy, by mogli w ten sposób działać – mówi Cezary Tomczyk, poseł PO w rozmowie z Interią.
“Ruch nigdy nie będzie partią”
Nawiązuje także do systemu politycznego w Stanach Zjednoczonych. – Wystarczy tam być po którejś ze stron, działać w projektach edukacyjnych, obywatelskich, po prostu uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym. To już wystarczy by być republikaninem lub demokratą. Uważam, że to bardzo dobra formuła, bo ludzie sami decydują, jak bardzo chcą się zaangażować – tłumaczy poseł PO w rozmowie z Interią.
– W polityce konkurujemy na dobre pomysły, na to, by do siebie przekonać, ale w sprawach ważnych potrafimy współpracować z każdą siłą polityczną, głosujemy zawsze za interesami Polaków – powiedziała Urszula Pasławska z PSL-Koalicji Polskiej.
Poseł zwróciła jednak uwagę, że pomiędzy PSL-Koalicją Polską a nowym ruchem Rafała Trzaskowskiego może pojawić się różnica w tym, do kogo kierowany będzie ich program. – Kierujemy się przede wszystkim do samorządów mniejszych miejscowości, do Polski powiatowej, reprezentując ich sprawy, interesy oraz postulaty w Sejmie. Pan Trzaskowski będzie raczej liderem ugrupowania skierowanego do metropolii, z tym mi się przynajmniej kojarzy, ale czas to pokaże – dodała Urszula Pasławska z PSL-Koalicji Polskiej.
– Czekamy na ogłoszenie programu ruchu społecznego tworzonego przez Rafała Trzaskowskiego. Dla nas najważniejsze nie jest pytanie gdzie będziemy rywalizować, tylko gdzie możemy współpracować – mówił w radiu TOK.FM lider stowarzyszenia “Polska 2050″, b. kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.
– Natomiast wszelka próba aktywizowania ludzi aby na nowo poczuli się związani z polską demokracją i wierzyli, że warto głosować oraz że polska polityka dotyczy właśnie innych, jest warta uwagi. (…) Za kilka tygodni będziemy wiedzieli w jakich kwestiach możemy współpracować i czy są w ogóle tematy, które możemy zrobić razem” – powiedział Hołownia.
Źródło: Interia/iar/pap/ TOK.FM/ gazetaprawna.pl