196 views 5 min

0

Komentarzy

10 Lat Polonijnej Telewizji Na Świecie PepeTV

- Październik 11, 2022
10 Lat Polonijnej Telewizji Na Świecie PepeTV

W 2012 roku 12 lutego założona została Polonijna Telewizja Internetowa PepeTV.

W tym roku świętuje ona 10-cio lecie.

Na początku nadawane programy, relacje i wywiady nagrywane były w Niemczech w Essen.

PepeTV uczestniczy uwieczniając koncerty: Thanks Jimmy Festival w Oberhausen, Koncerty Gwiazd w Essen i do dzisiaj Festiwal Kolonia – Wrocław – Paryż – Rock Chanson Festiwal w Kolonii, organizowany przez Polonicę.

Początek telewizji był skromny a siedziba znajdowała się w Essen na 70 metrach kwadratowych. W marcu w 2019 nastąpiła przeprowadzka do nowego miejsca, gdzie na 400 metrach urządzono redakcję.

Od lat PepeTV nadaje relacje na żywo np. prelekcje, koncerty, obrady. Z małej telewizji regionalnej urosła do rozmiarów największej Telewizji Internetowej na Świecie. Już w 2015 roku nawiązali współpracę z TVP Polonia – gdzie mają swój magazyn ” Kierunek Zachód”, cyklicznie nadawany w każdą środę obejmujący region całej Europy Zachodniej. Dwa lata później PepeTV stało się producentem drugiego polonijnego magazynu tym razem z Ameryki Południowej “Ola Polonia – Polacy w Brazylii i Ameryce Południowej”, nadawanego zawsze w piątki o 19:10.!

PepeTV współpracuje z Polskim Radiem i PAP-em.

Od lat jest partnerem medialnym na Festiwalu Polskiej Poezji dla dzieci w Holandii pt.: “Wierszowisko”.

Kolejnymi bardzo ciekawymi obchodami rejestrowanymi przez PepeTV jest droga wyzwalania Francji, Belgii, Niderlandów i Niemiec przez gen. Stanisława Maczka. Zaczynając tą podróż w czerwcu a kończąc w listopadzie.

PepeTV jest partnerem medialnymi dla jednej z najważniejszych imprez ogólnopolskich – dla Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wcześniej realizowanego w Krynicy.

Kolejnym bardzo ważnym jest organizowane Polskie Forum Gospodarczo – Technologiczne w Szwajcarii. Na obu relacjonowane są panele live.

Od kilku lat telewizja ta jest partnerem medialnym na Igrzyskach Polonijnych w Polsce, zarówno letnich jak i zimowych.

Poza oczywiście pracą reporterską PepeTV organizuje wiele innych ciekawych inicjatyw, np. wystawy: Polacy Światu, wystawa pokazujaca dzieła Mariana Kołodzieja – malarza i scenografa, ocalałego więźnia Oświęcimia o nr 432. Ostatnio po napaści na Ukrainę – wernisaż artystki Anety Kuechler Mocny, która powiesiła na ścianach redakcji swoje obrazy i całkowity zysk ze sprzedaży przekazała na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jeszcze przed pandemią organizowane było pożegnanie zimy, poprzez zwyczajowe topienie marzanny – zaproszono wówczas dzieci z polonijnych szkół, a zwieńczeniem popołudnia było zwiedzaniu pomieszczeń redakcji i poczęstunek dla wszystkich.

W 2015 utworzono Polonijna Listę Przebojów PLP, która stanowiła platformę dla muzyków tworzących poza granicami Polski – na tej liście znajdowały się utwory i sylwetki artystów polonijnych. Niestety obecnie zawieszono nadawanie PLP – pandemia spowodowała wszechobecny lockdown i szczególnie właśnie artyści przestali występować i robić teledyski, które jak wiemy w telewizji są podstawą przy promocji muzyki.

Pandemia coronawirusa trwała niespodziewanie długo, ale telewizja działała. Dzięki możliwościom lokalowym urządzano w tamtym czasie koncerty online – koncerty naszych polonijnych artystów. Największym był koncert Czadowa Westfalia, wówczas od rana do godziny 23 w odstępach czasowych udało się nagrać 21 zespołów. Dwa lata temu PepeTV zainaugurował I Festiwal Jabłecznika – w sumie w konkursie wzięło udział 15 wypieków na bazie polskich jabłek. W zeszłym roku pandemia tak pokrzyżowała plany, że Festiwal się nie odbył… ale już w tym roku II Edycja.

W tym roku dzięki zaangażowaniu PepeTV zorganizowano tak dobrze znany u nas w Europie Bieg Tropem Wilczym właśnie w Brazylii. I cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, w sumie przyszło na niego ponad 150 osób. Obecnie planowana jest druga edycja i kolejny bieg w 2023r.

PepeTV jest telewizją dynamiczną, wszechstronną i wszechobecną. Jej praca to działalność misyjna.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o telewizji PepeTV.

Zostaw komentarz