89 views 2 min

0

Komentarzy

Nowa forma nauczania j. polskiego w Belgii dla dzieci szkół podstawowych i średnich

- Wrzesień 25, 2017

Nowa forma nauczania j. polskiego w Belgii dla dzieci szkół podstawowych i średnich
Od roku szkolnego 2017-18 po raz pierwszy rusza pilotażowy projekt pn. „OLC-Pologne” (ouverture aux langues et cultures), który ma pozwolić dzieciom polskim mieszkającym w Brukseli lub w Walonii na uczenie się j. polskiego w murach szkoły belgijskiej.

Program ten ma na celu wprowadzenie zajęć z języka i kultury polskiej dla uczniów pochodzenia polskiego, uczęszczających do francuskojęzycznych szkół publicznych (lub nie) w Walonii-Brukseli na poziomie podstawowym lub średnim.

Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało ze swoim odpowiednikiem dla szkolnictwa francuskojęzycznego – Federacją Walonia – Bruksela (14.06.2017 r.) deklarację o współpracy, w ramach której polska strona zobowiązała się do wysłania nauczyciela j. polskiego, a strona walońska do przyjęcia nauczyciela i zorganizowania lekcji j. polskiego udostępniając swoje pomieszczenia.

Nauczanie języka polskiego może odbywać się raz lub kilka razy w tygodniu po zajęciach szkolnych i skierowane jest do uczniów, których rodzice wyrazili takie zainteresowanie. Mogą z niego korzystać dzieci z innych sąsiednich szkół.

Więcej o programie OLC: http://www.enseignement.be/index.php?page=27436

Ambasada RP w Belgii zwraca się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie tej informacji. Będziemy też wdzięczni za informację zwrotną nt szkół francuskojęzycznych, w których uczą się Państwa dzieci, co pozwoliłoby nam na lepszą identyfikację skupisk dzieci polskich i skierowanie do takiej szkoły nauczyciela j. polskiego, który od września br. podjął pracę na nowym stanowisku nauczyciela OLC.

Prosimy o kontakt z:
joanna.doberszyc@msz.gov.pl
Tel:+32 2 7804500
Źródło: Ambasada RP w Brukseli

Zostaw komentarz